Jaka klawiatura bedzie najlepsza dla Ciebie ?

Zacznijmy od tego ze mamy do wyboru dwa rodzaje klawiator, membranowe i mechaniczne. 

Klawiatury membranowe jak sama nazwa wkaszuje sa oparte na membranie ktora sklada sie z 3 warstw. Pierwsza, nazywana “górną warstwą” zawiera od spodu przewodnik. Kiedy jest ona naciskana przechodzi przez drugą warstwę która jest stworzona z dziur pozwalając na przejście podkładek ciśnieniowych znajdujących się pod każdym przyciskiem. Pozwala to za zetknięcie się przewodnika na pod przyciskiem ze pasami przewodzącymi w górnej części dolnej warstwy membrany.

Klawiatury mechaniczne z kolei używają „przełączników” (switchy) do wysyłania sygnału.

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów switchy, które reagują i inaczej oraz dają inny feedback. W budowę każdego z nich wchodzi podstawa, sprężyna i trzon. Każdy z nich charakteryzuje się inną siłą wymaganą do aktywacji sygnału, innym skokiem, odczuciem, a także dźwiękiem wydawanym przez nie.

Przejdźmy teraz zalet i wad każdego z tych rodzajów klawiatur.

Klawiatury membranowe

Zalety:

 • Jeżeli używasz przycisków kopułowych, to są w stanie oddać podobne odczucia jak przy używaniu klawiatury mechanicznej.

 • Umiarkowanie cicha w użytkowaniu

 • Lżejsza (przeważnie klawiatury membranowe tworzone są z plastiku, dzięki czemu są też bardziej poręczne podczas transportu)

 • Cena – ponieważ klawiatury membranowe mogą zostać wykonywane przy pomocy starszych technologi koszty ich produkcji są znacznie mniejsze.

Wady:

 • Odczucia podczas pisania nie są idealne, i czasami wciśniecie przycisku wymaga więcej wysiłku. Nie które osoby również uważają że odczucie które daje klawiatura membranowa jest bardzo „gąbczaste”

 • Przy zbyt szybkim bądź w momencie naciśnięcia naraz większej ilości klawiszy, klawiatury membranowe potrafią pominąć i nie odczytać wciśnięcia klawisza

 • Pomimo długości „życia” rzędu kilku milionów kliknięć, membrana po pewnym czasie zaczyna się zużywać i pojedyncze przyciski mogą tracić możliwość odczytu kliknięcia.

 • Czyszczenie – nie każda klawiatura membranowa ma możliwość ściągania „keycapów” (chociaż jest coraz więcej takich w których jest to możliwe), przez co jest ciężej dokładnie wyczyścić taką klawiaturę 

Klawiatury mechanicznej

Zalety:

 • Zdejmowane „keycapy” co pozwala na bardzo dużą customizację klawiatury pod własne gusta

 • Wytrzymałość, dzięki braku membrany pojedyncze przyciski wytrzymują dłuższy czasu, dzięki temu też do puki się nie zużyją będą reagowały cały czas tak samo

 • „Tactility” – dla osób lubiących dosłownie czuć moment kiedy przycisk jest aktywowany jest dostępa gama różnorodnych przycisków które oferują takie doznania.

 • Inny styl użytkowania – w klawiaturach mechanicznych aktywacja zazwyczaj zachodzi w okolicy połowy długości przycisku, w przeciwieństwie do klawiatur membranowych w ktorych przycisk musi byc wcisnięty do samego końca, co pomaga zwiększyć szybkość pisania.

 • Waga – tutaj jest to bardzo uzależnione od osobistych preferencji I może to być dla jednych zaleta dla innych wada, aczkolwiek klawiatury mechaniczne są zdecydowanie cięższe od membranowych co pomaga w sytuacjach kiedy nie chcemy żeby nasza klawiatura się przesuwała od najmniejszego pchnięcia.

 • “Anti-ghosting” w zależnści od klawiatury może być on częsciowy bądź całościowy (niektóre klawiatury dodają to jako tryb który można konfigurować pod siebie), a pozwala to na wciśnięcie wszystkiech (przy pełnym anti-ghostingu) klawiszy na raz I każdy z nich zostanie odczytany I aktywowany

 • Łatwość czyszczenia, dzięki możliwości ściągana “keycapów

Wady:

 •  Cena, klawiatury mechaniczne ze względu na używanie większej ilości nowych technologii podczas procesu produkcji często kończą na wyższych półkach cenowych w porównaniu do klawiatur membranowych

 • Jest głośna… bezdyskusyjnie…. jest głośna…., nawet przy używaniu najcichszych switchy to I tak dzwięki wydawane przez klawiature będą znacznie głośniejsze niż w przypadku membranowych, chociaż dla niektórych jest to plus (są ludzie którzy nawet czerpią przyjemność z użytkowania głośnych swichy przy klawiaturach mechanicznych)

 • Ciężar, jak wspomniałem wyżej dla niektórych plus dla niektórych minus, jeżeli potrzebujesz klawiatury do podruż to nie dokońca klawiatura mechanicza może się sprawdzicć w tym aspekcie

 • Mimo iż moża je używać odrazu po wyjęciu z pudełka to bardzo dużo zabawy daje customizacja, do której niekiedy trzeba być “złotą rączką”

Tak więc którą powinieneś kupić? Nie wiem, I nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć na to, ponieważ wszystko zależy od tego co Ty potrzebujesz. Ja się uważam za hardcorowego gracza I po spróbowaniu klawiatury mechanicznej (Corsair K68 z MX CHERRY Red, dokładnie takiej jak na zdjęciu powyżej) nie mam zamiaru już wracać do membranowych, ale z drugiej strony jak podróżuje to nie chce mi się jej zabierać ze sobą, chociaż nie mogę też narzekać na jakość klawiatury w moim laptopie (w końcu jakoś dałem rade grać na nim 2 lata I nawet napisać ten cały artykuł który właśnie czytasz).
Podstawowe pytanie jakie musisz sobie zadać to jest to do czego Ci będzie potrzebna klawiatura, I czy czerpiesz przyjemność z samego jej użytkowania. Polecam zrobić listę tego na czym Ci zależy żeby miała klawiatura oraz jakie będzie jej główne zastosowanie I na tej podstawie wybrać jaki rodzaj bardziej będzie Ci odpowiadał.